موقعیت گردنه حیران

مسیر رویایی گردنه حیران در جاده آستارا به اردبیل از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن رود ارس عبور می‌کند، این رود تعیین کننده مرز ایران و آذربایجان است.
گردنه حیران تقریبا بیشتر مواقع در زیر ابری از مه پنهان است، دره‌ها و کوهپایه‌های پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی و گاوهایی که در حال چرا هستند با چشم انداز زیبایی از کندوهای عسل،اولین جلوه هایی است که به چشم هر رهگذری می‌آید و آن را فریفته خود می‌کند.

گردنه حیران

گردنه حیران

گردشگری گردنه حیران

بی شک می‌توان گردنه حیران را از زیباترین مناطق سرسبز ایران دانست، کوهنوردانی هم که عازم اردبیل می‌شوند می‌توانند زیبایی‌های این منطقه را با کوهپایه‌های سبلان مقایسه کنند یا با عبور از آن، خستگی صعود را در شب سرد زمستانی فراموش کنند. روستای حیران آستارا یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری کشور می‌باشد.
روستای حیران که در جاده آستارا به اردبیل و در میانه گردنه سخت گذر حیران قرار دارد، با توجه به جاذبه‌های گردشگری و سیاحتی خود به یکی از زیبا و پرجاذبه‌ترین مکانهای گردشگری کشورمبدل شده است.

گردنه حیران

گردنه حیران

آب و هوای گردنه حیران

این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و کوهپایه ای در پنج سال گذشته مورد توجه طبیعت دوستان قرار گرفته و ساخت و ساز بناهای تفریحی و سیاحتی درآن به شدت چشمگیر است.
ایجاد تله کابین در ارتفاعات مشرف بر گردنه حیران، بزرگترین طرح عمرانی است که با اجرای آن توسط بخش خصوصی یک گام مهم در توسعه بخش گردشگری آن برداشته خواهد شد.

ارتفاعات این روستا که چشمه‌های بسیار زیبای آن از شهرت زیادی برخوردار است هر هفته میزبان صدها کوهنورد از استانهای مختلف است و مسیرهایی مانند علی داشی و آلما تله سی از زیباترین و پرطرفدارترین مسیرهای کوهنوردی محسوب می‌شود.

گردنه حیران

در طول سفر حواسمان به نظافت و بهداشت منطقه باشد. اهالی را با خرید محصولاتشان در جاده تشویق به حفظ این منطقه گردشگری کنیم. از لذت چشیدن طعم تمشکی که اهالی در کنار جاده می فروشند، غافل نشوید.
اگر اهل گردش در طبیعت هستید حتما سری به آب گرمی که در دل جنگلهای نوار مرزی گردنه حیران قرار دارد بزنید که از میان صخره ای به درون حوضچه ای ریخته می شود. آب تنی در آن تجربه ای مفرح خواهد بود. این آب گرم از روستای گیلده حدود ۴ساعت پیاده روی دارد.
ودر آخر دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.